Tez Veri Merkezi

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Tez veri merkezi, YÖK bünyesi içerisinde faaliyet göstermekte olan ve internet ortamından yüksek lisans örneklerinin paylaşılmakta olduğu bir site olarak söylenebilmektedir. YÖK veri merkezi haricinde ulusal tez merkezi olarak da isimlendirilebilmektedir. Dokümantasyon daire başkanlığı tarafından örnekler sınıflandırılarak internette yer alan veri tabanına eklenir.

Oldukça önemli bir tez veri merkezi olması haricinde böyle bir veri tabanı hakkında birçok kişinin de haberi olmadığını söyleyebiliriz. Araştırma yapmakta olan kişiler için oldukça verimli bir platform olan bu alanda, lisans düzeyinde araştırmalar bulunmamaktadır. Yalnızca dokümantasyon daire başkanlığı tarafından yayımlanma izni bulunan izinli metinler araştırmacıların erişimine sunulmaktadır.

Tez Veri Merkezi Nasıl Kullanılır?

Araştırma yapmakta olan kişiler için oldukça önemli olan tez veri merkezlerini kullanmak için veri tabanına giriş yaptıktan sonrasında arama motoruna, araştırma yapacağınız kelimelerin girişini sağlayın. Daha sonrasında karşınıza yüzlerce verinin listelenmekte olduğunu göreceksiniz. Bu veriler arasında sizlerin tezinize uygun olanları kaynakları ile beraber kullanarak alıntı gerçekleştirebilirsiniz.

Tez Veri Merkezinden Tez Nasıl İndirilir?

Listelenen tezler içerisinde size en uygun olan seçimi gerçekleştirin. Bunun için ise sol kısımda kırmızı olarak yer alan tez numarasına tıklayabilirsiniz. Tez künyesi önünüze çıktıktan sonrasında pdf simgesine tıklayarak hızlı bir şekilde bilgisayarınıza indirme sağlayabilirsiniz.

Alakalı tez merkezi  örneklerine erişim için ama motorlarına uygun anahtar kelimelerin girişi sağlamalısınız. Dilediğiniz teze erişmek için uzman olmanıza gerek olmadan, yalnızca doğru bir şekilde ölçütlerin girilmesi yeterli olabilecektir.

Aramış olduğunuz doktora tezlerinin ya da belirli yüksek lisans tezlerini bulamıyor ya da tam metin olarak yer almıyor olabilir. YÖK tez veri merkezi içerisinde yalnızca belirli izin alınmış olan tezlerin yayımlanmasına izin verilebilmektedir. Teze erişim sağladıktan sonrasında izinli değil ise, bu durumlarda tez izin formu doldurmanız gerekebilir.

Lisansüstü ve doktora tezi yazdırma öğrencilere iki farklı yararı bulunmaktadır. Bunlar hem konu bulmak hem de tez örneklerinin incelenmesine yardımcı olabilmektedir.

Tez Veri Merkezinde Tez Örnekleri Nasıl Bulunur?

Tez veri merkezi içerisinde tez örneklerini bulmak için ana sayfaya geçerek ilgili anahtar kelimeyi yazmalısınız. Daha sonrasında spesifik bir şekilde arama gerçekleştirmek için çeşitli filtreleme işlemlerinden faydalanabilirsiniz. Bu şekilde tez veri merkezi içerisinde lisansüstü tezlerin sınıflandırmasını en iyi şekilde gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Yapılan filtreleme işlemlerinden sonrasında bul tuşuna basarak listenin sol kısmında bulunan kırmızı renkteki tez numarasına basın. Karşınıza çıkmakta olan sayfa içerisinde sizlere tez künyesi verilmiş olacaktır. Sol yukarı kısımda ise bir PDF işareti bulunacaktır. Bu kısma tıklayarak bilgisayara indirme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer PDF logosu bulunmuyor ise, bu tezin izinli olmadığı anlamına gelmektedir. Erişim hakkı elde etmek için de form doldurmanız gerekmektedir. Bu şekilde internet üzerindeki tez veri merkezlerinden yüzlerce örnek teze erişim sağlayabilirsiniz.