Ulusal Tez Merkezi

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Yüksek lisans ve doktora sürecinde bol bol okuma yapmanız gerekmektedir. Kendi tezinizi hazırlarken bol bol okuma yapmanız, farklı kişilerin yaptığı yüksek lisans ve doktora tezlerinden faydalanmanız gerekmektedir. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin en çok uğradığı sitelerden birisi de bu noktada Ulusal Tez Merkezi olmaktadır. İnsanların tezlere ulaşmak istediğinde kullanabileceği en güvenilir kaynak burasıdır.

Ulusal Tez Merkezi Nedir?

Ulusal Tez Merkezi, Yüksek Öğretim Kurulu’na bağlı olarak çalışan bir merkezdir. Bu merkez ülkemizdeki tüm tezlerin toplandığı merkezdir. Bu merkezde bu tezler düzenlenmekte ve yayınlanmaktadır. Yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilerin de herhangi bir Türkçe teze ihtiyaç duyduğunda başvuracağı ilk yer burası olmaktadır. Tabii ki bu merkez tezlere internet üzerinden ulaşmanızı da sağlamaktadır. Merkez tamamen internet üzerinden işlemlerini yürütmektedir. Bu noktada herhangi bir teze ihtiyaç duyduğunuzda tez.yok.gov.tr adresi üzerinden bu teze ulaşmanız mümkündür.

Ulusal Tez Merkezi bu konuda gayet başarılı bir arama motoru olmaktadır. İsterseniz yazara, isterseniz anahtar kelimeye isterseniz de açıklamasına göre tezleri arama imkanınız bulunmaktadır. Bunun yanında tezin yazıldığı yıl, yüksek lisans veya doktora tezi olması gibi filtreler ile araştırma yapmanız da mümkündür. İstediğiniz teze bu sayede kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Tabii ki kendi yazdığınız tezi de bu merkezde yayınlatabilirsiniz. Kısa başvuru formunu doldurarak yüksek lisans veya doktora tezinizin bu merkezde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Ulusal Tez Merkezi’nin Kullanımı Ücretli Mi?

Ulusal Tez Merkezi hakkında en çok sorulan sorulardan birisi de ücretli olup olmadığıdır. Belirtiğimiz gibi bu merkez Yüksek Öğretim Kurumu’na bağlı olarak hizmet vermektedir. Tüm hizmetlerini de tamamen ücretsiz bir şekilde sunmaktadır. Araştırma yapmak isteyen ve kendi araştırmalarında da farklı çalışmalardan yaptığı atıfları kullanmak isteyenler için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Merkezde yer alan tezlere ulaşmanız için herhangi bir şekilde para ödemenize veya üye olmanıza gerek yoktur. Tüm tezler, herkese açık olarak paylaşılmaktadır. Ülkemizde yapılan tüm tezler de bu merkezin sitesinde yer almaktadır. Türkçe bir teze ulaşmak istediğinizde ilk bakmanız gereken nokta bu merkezin internet sitesi olmaktadır. Yukarıda da belirtiğimiz gibi tez.yok.gov.tr adresi üzerinden tüm tezlere ulaşmanız mümkündür.

Ulusal Tez Merkezinin Önemi

Bilindiği üzere bir tez hazırlarken pek çok kaynaktan faydalanmak gerekir. Tezimiz boyunca farklı kaynaklara atıf atmamız önemlidir. Bu noktada bol bol araştırma yapmamız ve alanımızda yazılmış olan diğer tezleri de okumamız önemlidir. Ortaya iyi bir tez koymak için mutlaka alan yazın incelemesini tam olarak tamamlamamız gerekir. Bu noktada Ulusal Tez Merkezi tüm tezlere tek bir noktadan ulaşmamızı sağladığı için önemlidir. Bu merkez sayesinde birkaç tıklama ile alanınızdaki tüm tezlere ulaşmanız mümkündür. Bu da sizlere zaman açısından büyük bir tasarruf sağlamaktadır. Tabii ki tezinizi hazırlarken bol bol atıf vermeniz ve iyi bir alan yazın taraması yapmanız dışında da önemli hususlar vardır. Ortaya iyi bir tez çıkarmak için konu seçiminden, yazımına, APA kurallarından, kullandığınız tablolara kadar her noktasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Tabii ki tezinizin okulunuzun istediği şablona da uygun olması gerekmektedir.

Tez Merkezi olarak sizlere bu konuda gerekli desteği sağlamaktayız. Gerek tezleriniz hakkında danışmanlık yapmakta, gerek tezlerinizi hazırlamanıza yardımcı olmakta, gerek tezlerinizi hazırlamakta gerekse de genel şablon kurallarına uygun hale getirmekteyiz. Firmamız yüksek lisans ve doktora tezlerinizi kolay bir şekilde tamamlamanız için gereken özeni göstermektedir. Alanında uzman olan ekibi sayesinde ortaya iyi bir tez çıkarmakta ve sizin okulunuzu hızlı bir şekilde tamamlamanızı sağlamaktadır. Tezleriniz ile ilgili her türlü konuda firmamız ile iletişime geçmeniz mümkündür.